
A belső kannabinoidok
Forró terület
Miért neveztek el egy vegyületet, amelyet szervezetünk termel, a szanszkrit „belső boldogság” szó után? Mi fán terem a kutatók boldogsága, amely miatt télen-nyáron, éjt nappallá téve keresnek valamit, aminek sokszor még a létezéséről sem tudnak?

Katona István agykutatóval, a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet Molekuláris Neurobiológiai Kutatócsoportjának vezetőjével Jakabffy Éva pszichológus, filozófus beszélgetett a belső kannabinoidok varázslatos világáról és a tudós és kutatócsoportjának az idegtudományba világszerte paradigmaváltást hozó megdöbbentő felfedezéséről.
„A tudományok egyik varázsa, hogy nem lehet megmondani, merre kanyarodnak a témák. A nagy áttörések gyakran meglepetésszerűen érkeznek. Kezdetben a doktori disszertációm a gátlósejtek egy kevéssé ismert típusával foglalkozott. Egy konferencia során azonban Freund Tamás felfigyelt arra, hogy ezek a sejtek történetesen a kannabisz CB1 nevű fogadófehérjéjének (azaz receptorának) révén is megjeleníthetők. Tehát kezdetben a CB1 csak eszközként szolgált számunkra. Majd ahogy kísérleteztünk, rájöttünk, hogy ez még ígéretesebb terület, mint amit eredetileg kutatni szerettünk volna. Ezzel becsatlakoztunk egy évtizedek óta tartó nyomozásba, amely arra irányult, mitől is olyan különleges növény a kannabisz.”
Keresse a Mindennapi Pszichológia magazint az újságárusoknál, vagy rendelje meg honlapunkon!

