Hirdetés

A háború módszertana

Miért nincs világbéke?

A második világháború vége óta 2023 volt a háborúktól leginkább sújtott év a világon: 34 országban több mint 122 ezer ember halt meg fegyveres összecsapásokban. Halálesetek, maradandó testi sérülések, tönkrement, megsemmisült családok, súlyos lelki traumákat elszenvedő milliók, sőt egész nemzedékek, az országok infrastruktúrájának lerombolása – a fegyveres összecsapások iszonyatos károkat okoznak. Akkor miért háborúzik mégis az emberiség?

Miért nincs világbéke?

Kurt Vonnegut Az ötös számú vágóhíd című regényének elején, amikor Harrison Starr filmproducer megtudja, hogy az író egy háborúellenes könyvön dolgozik, megkérdezi: „Miért nem ír helyette inkább egy gleccserellenes könyvet?” Vonnegut megmagyarázza a kérdést: „Ezen persze azt értette, hogy mindig lesznek háborúk, s megakadályozni a háborúkat semmivel sem könnyebb feladat, mint feltartóztatni a gleccsereket.” Nos, a regény megjelenése óta eltelt bő fél évszázadban az emberiségnek a klímaváltozás által sikerült megrendítő csapást mérnie a gleccserekre – de háborúk még mindig vannak. Csakugyan valami természettörvény-féleség taszítja bele az emberiséget újabb és újabb ütközetekbe, emberek százezreinek legyilkolásába, életek millióinak megnyomorításába?

A fenti, oly sokunkat foglalkoztató kérdésekre állandó szerzőnk, Mannhardt András pszichológus, újságíró igyekszik megfelelni a Mindennapi Pszichológia 2025/1. lapszámában.

Keresse a magazint az újságárusoknál, vagy rendelje meg honlapunkon!

Hirdetés
Éves előfizetés
Éves előfizetés
Következő szám megjelenése: 2025-05-22
Befizetési határidő: 2025-05-06
nap | óra | perc | mp
Kosár Előfizetek

MiPszi Aktuál (MAT)

Család

Körvonal

Mentális egészség

Mindennapi filozófia

Mipszicske

Munkapszichológia

Önismeret

Párkapcsolat

Opinion

Kiemelt partnereink