
Hosszú ideje keressük a választ arra a kérdésre, vajon jót tesz-e, ha a testünkre figyelünk. A tudományos vizsgálatok vegyes eredményekkel szolgálnak...
Most részt vehet az ELTE testi tudatosságról szóló kutatásában és eredményéről egyéni visszajelzést kaphat.
Mi fán terem a testi tudatosság?
Napjainkban igen népszerű a testi tudatosság témaköre. Hallhatunk róla például a tudatos jelenléttel, a jógával és különféle testtel (is) dolgozó terápiás és önismereti módszerekkel kapcsolatban. Azonban tévedés lenne azt hinni, hogy csak azoknak szól ez a téma, akik jártasak az említett módszerekben. Hiszen mit is jelent ez a kifejezés? A kutatók a testi állapotok és folyamatok észlelését értik alatta. Ide sorolható például, amikor észrevesszük a légzésünk ritmusát vagy a végtagok helyzetét, de az is, amikor felfedezzük az érzelmek testi velejáróit. Például felfigyelhetünk rá, amikor ijedtünkben felgyorsult a szívverésünk, vagy megérezhetjük a szerelemmel járó testi érzeteket („pillangók vannak a gyomromban”).
Érdekes módon az érzékelő idegsejtektől a tudatig nem közvetlen út vezet. Az élettani változások mellett például az emlékek és az elvárások is szerepet kapnak a megjelenő érzet formálásában. Úgy is mondhatjuk, hogy részben „fejben dől el”, mit érzünk a testünkben.
Hosszú ideje keressük a választ arra a kérdésre, vajon jót tesz-e, ha a testünkre figyelünk. A tudományos vizsgálatok vegyes eredményekkel szolgálnak: a testi érzetekre irányuló megemelkedett figyelem lehet előnyös, de lehet negatív hatású az egészségre és a jóllétre nézve. A kutatók egy része feltételezi, hogy a testi tudatosságnak többféle módja, többféle testi figyelem létezik, és ezeket elkülönítve érthetjük meg a korábbi eredmények ellentmondásait. Van olyan elméleti modell, ami nyolc dimenziót különböztet meg, és kitér többek között a testérzetek tudatosításának képességére, valamint az ezekre adott érzelmi reakcióra, és a figyelmi kontrollra is.
Kutatásunkról röviden
Az utóbbi hónapok sokak életében változást hoztak. Kutatásunk célja többek között annak feltérképezése is, hogyan befolyásolják a koronavírus-helyzet sajátosságai s az ezzel kapcsolatos egyéni érzések, gondolatok, viselkedések a közérzetet és a testi tudatosságot.
Igény szerint a kérdőív minden kitöltőjének egyéni visszajelzést adunk a testi tudatosság eredményéről az adott mérési szakasz lezárása utáni két héten belül. Kérdőívünket kitöltve a fent említett nyolcdimenziós modellhez tartozó kérdőív alapján kaphat komplex képet saját testi tudatosságáról.
A vizsgálatban való részvétellel hozzájárul a testi tudatosságról szóló tudásunk mélyítéséhez, melyet ezúton is köszönünk!
IDE kattintva érheti el a kérdőívet és olvashatja el a kutatás részleteit.
