Hangulatunk hullámain
November 21-én megjelenik a Mindennapi Pszichológia téli lapszáma!
Egy egészséges ember hangulata hullámzó, és egészen széles skálán változhat, leginkább annak függvényében, hogy valaki éppen milyen élethelyzetet él át. Ez azt jelenti, hogy hangulatunk reagál a környezetünkben történő pozitív vagy éppen negatív hatásokra. Problémáról akkor beszélhetünk, ha a hangulat szélsőséges irányba tolódik, és ez a szélsőséges állapot tartósan fennáll, rontva a mindennapi életben betöltött funkciók minőségét.
Zákányi Lili szociológus dr. Baji Ildikó felnőtt- és gyermekpszichiáterrel, a Vadaskert Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai Kórház igazgatójával, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Alkalmazott Pszichológia Tanszékének tanszékvezető főiskolai tanárával beszélgetett a hangulatzavarok kezeléséről, a gyermek- és felnőttkori depresszió különbségeiről, illetve a család és a tágabb környezet betegségben betöltött szerepéről. Vajda János ügyvéd, pszichológus az emlékezetkutatás egyik legtöbbet taglalt kérdését vizsgálja cikkében: hangulatunk hatását az emlékezeti folyamatokra. Szintén a téli lapszám főtémájához kapcsolódik Révész Renáta Liliána pszichológus, gyászterapeuta írása, amely a gyászolóknak és hozzátartozóiknak kíván segítséget nyújtani. Hogyan segíthetünk jól a gyászkrízis idején? Melyek a kerülendő mondatok? Honnan tudhatjuk, hogy valaki megrekedt a gyászban? Leindler Milán pszichológus hangulataink hátterét vizsgálja, dr. Zsidó N. András, a Pécsi Tudományegyetem Pszichológia Intézetének tanszékvezető tudományos főmunkatársa pedig a szélsőséges félelmek világába vezeti be olvasóinkat.
Tudta, hogy a hétköznapi folyamatos problémamegoldás közben gyakorlatilag szándékosan kerüljük a boldogságot? Miközben azzal törődünk, hogy a nap során elvégzendő feladatainkat megoldjuk, elménk fókusza folyamatosan a félig teli pohár üres részén van. Varga Livius pszichológus, coach a jelen elégedettségének megleléséhez ad gyakorlati tanácsokat cikksorozata első részében, amelyben többek között az öröm biokémiájáról is szó esik. Mráz Katalin pszichológus a megfelelési kényszerről, a határhúzásról és az önelfogadás erejéről értekezik, Sárkány Kinga tanácsadó szakpszichológus a szakítás fázisait veszi górcső alá, és a fájdalmas folyamatok megkönnyítéséhez nyújt eligazítást, de szó esik kiadványunkban a multimédia tanulásban betöltött szerepéről, a gyermekbántalmazásról, a gyermekekkel közös történetmesélés jelentőségéről és a legújabb nemzetközi pszichológiai kutatásokról, eredményekről is.
Keressék a Mindennapi Pszichológia magazint a nagyobb újságárusoknál, vagy rendeljék meg a mipszi webshopban, ahol számtalan hasonló témájú cikk található!