2024-04

Hangulatunk hullámain

November 21-én megjelenik a Mindennapi Pszichológia téli lapszáma!

Egy egészséges ember hangulata hullámzó, és egészen széles skálán változhat, leginkább annak függvényében, hogy valaki éppen milyen élethelyzetet él át. Ez azt jelenti, hogy hangulatunk reagál a környezetünkben történő pozitív vagy éppen negatív hatásokra. Problémáról akkor beszélhetünk, ha a hangulat szélsőséges irányba tolódik, és ez a szélsőséges állapot tartósan fennáll, rontva a mindennapi életben betöltött funkciók minőségét.

Zákányi Lili szociológus dr. Baji Ildikó felnőtt- és gyermekpszichiáterrel, a Vadaskert Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai Kórház igazgatójával, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Alkalmazott Pszichológia Tanszékének tanszékvezető főiskolai tanárával beszélgetett a hangulatzavarok kezeléséről, a gyermek- és felnőttkori depresszió különbségeiről, illetve a család és a tágabb környezet betegségben betöltött szerepéről. Vajda János ügyvéd, pszichológus az emlékezetkutatás egyik legtöbbet taglalt kérdését vizsgálja cikkében: hangulatunk hatását az emlékezeti folyamatokra. Szintén a téli lapszám főtémájához kapcsolódik Révész Renáta Liliána pszichológus, gyászterapeuta írása, amely a gyászolóknak és hozzátartozóiknak kíván segítséget nyújtani. Hogyan segíthetünk jól a gyászkrízis idején? Melyek a kerülendő mondatok? Honnan tudhatjuk, hogy valaki megrekedt a gyászban? Leindler Milán pszichológus hangulataink hátterét vizsgálja, dr. Zsidó N. András, a Pécsi Tudományegyetem Pszichológia Intézetének tanszékvezető tudományos főmunkatársa pedig a szélsőséges félelmek világába vezeti be olvasóinkat.

Tudta, hogy a hétköznapi folyamatos problémamegoldás közben gyakorlatilag szándékosan kerüljük a boldogságot? Miközben azzal törődünk, hogy a nap során elvégzendő feladatainkat megoldjuk, elménk fókusza folyamatosan a félig teli pohár üres részén van. Varga Livius pszichológus, coach a jelen elégedettségének megleléséhez ad gyakorlati tanácsokat cikksorozata első részében, amelyben többek között az öröm biokémiájáról is szó esik. Mráz Katalin pszichológus a megfelelési kényszerről, a határhúzásról és az önelfogadás erejéről értekezik, Sárkány Kinga tanácsadó szakpszichológus a szakítás fázisait veszi górcső alá, és a fájdalmas folyamatok megkönnyítéséhez nyújt eligazítást, de szó esik kiadványunkban a multimédia tanulásban betöltött szerepéről, a gyermekbántalmazásról, a gyermekekkel közös történetmesélés jelentőségéről és a legújabb nemzetközi pszichológiai kutatásokról, eredményekről is.

Keressék a Mindennapi Pszichológia magazint a nagyobb újságárusoknál, vagy rendeljék meg a mipszi webshopban, ahol számtalan hasonló témájú cikk található!

Az alábbi cikkek a magazinban is megtalálhatóak:

2024/4 lapszám
Hangulatunk hullámain
2024/4 lapszám

November 21-én megjelent a Mindennapi Pszichológia téli lapszáma!

Egy egészséges ember hangulata hullámzó, és egészen széles skálán változhat, leginkább annak függvényében, hogy valaki éppen milyen élethelyzetet él át. Ez azt jelenti, hogy hangulatunk reagál a környezetünkben történő pozitív vagy éppen negatív hatásokra. Problémáról akkor beszélhetünk, ha a hangulat szélsőséges irányba tolódik, és ez a szélsőséges állapot tartósan fennáll, rontva a mindennapi életben betöltött funkciók minőségét.

Fabuloso
Fabuloso

A főszerkesztő jegyzete a 2024/04-es lapszámhoz

A szív nem felejt?
Az érzelem hatása a memóriánkra
A szív nem felejt?

Vajon mikor bízhatunk jobban egy érzelmekkel telített élményt felidéző személy emlékeiben: ha minden apró részletre kiterjedően be tud számolni az eseményekről, vagy ha hiányosak az emlékei, és nem biztos a részletekben?

Ha alkalmazkodom, akkor minden rendben lesz
Élet a megfelelési kényszer útvesztőjében
Ha alkalmazkodom, akkor minden rendben lesz

Képzeljük el, hogy egy hétköznapi munkanap végén, amikor már semmi máshoz nincs kedvünk, csak otthon lenni és pihenni végre, mégis úgy döntünk, részt veszünk azon a céges vacsorán, amire meghívtak. Valójában nincs kedvünk hozzá, de mégis elmegyünk, mert úgy érezzük, „nem illik” kimaradni, és ha nem megyünk el, talán rossz véleményük lesz rólunk a többieknek.

„Azt kell megvizsgálnunk, hogy mivel tudunk segíteni”
Baji Ildikóval beszélgettünk
„Azt kell megvizsgálnunk, hogy mivel tudunk segíteni”

Egy egészséges ember hangulata általában hullámzó, és egészen széles skálán változhat, leginkább annak függvényében, hogy valaki éppen milyen élethelyzetet él át. Ez azt jelenti, hogy hangulatunk reagál azokra a pozitív vagy éppen negatív hatásokra, melyek a környezetünkben történnek. Ez abban az esetben jelent problémát, ha a hangulat szélsőséges irányba tolódik, illetve tartósan fennáll, és rontja a mindennapi életben betöltött funkciók minőségét.

Szakíts jól!
Hogyan könnyíthető a gyógyulás?
Szakíts jól!

Közös bennünk, hogy mindannyiunkat érnek kapcsolati veszteségek. Párszor randevúzunk valakivel, de világossá válik, hogy nem passzolunk, nincs meg az a vibe, amire egy kapcsolathoz szükség van, a másik fél visszautasít; egy többéves kapcsolatban rájövünk, hogy nagyon különbözik az értékrendünk, más életcéljaink vannak; egy házasságban szétfejlődünk, kiürül a kapcsolatunk, valamelyikünk mást választ, ki akarunk lépni, elhagynak. 

Szélsőséges félelmeink
Specifikus fóbiák és megküzdési mechanizmusok
Szélsőséges félelmeink

Bármennyire is úgy érezzük, hogy félni rossz, a félelem rendkívül hasznos érzelem, melynek fennmaradását az tette lehetővé, hogy evolúciósan adaptívnak bizonyult. Félelmi reakciót lényegében bármilyen állatfajban (ideértve az embert is) megfigyelhetünk.

Nem tanácstalan! Össze van törve!
Hogyan lehet feldolgozni a gyászt?
Nem tanácstalan! Össze van törve!

Ahhoz, hogy segíteni tudjunk a gyászolóknak vagy akár önmagunknak, amikor gyászban vagyunk, ismernünk kell magát a gyászfolyamatot. Alapvető, hogy tudjuk, a folyamat egy időben elhúzódó krízis. A krízisek velejárója a megemelkedett stressz-szint, a szorongás, a frusztráció, esetleg a düh vagy a bűntudat és a bánat.

Gyermekvédelem
Miért fontos, és milyen tévhitek övezik?
Gyermekvédelem

Az ENSZ (Egyesült Nemzetek Szervezete) egyezménye szerint minden gyermeknek joga van ahhoz, hogy biztonságos, szerető és gondoskodó környezetben nevelkedjen fel, ami lehetővé teszi a fejlődését, és ezáltal majd kihasználhassa teljes potenciálját az élete során.

Látni, hallani, megérteni
A multimédia szerepe a tanulásban
Látni, hallani, megérteni

Az elmúlt években jelentős mértékben megnőtt a kereslet az oktatási címkével ellátott alkalmazások iránt. Ezek a programok többnyire olyan multimédiás elemeken keresztül közvetítenek információt, mint amilyenek a képek, a mozgó figurák vagy épp a különböző hangeffektek, amelyek kiegészülhetnek játékos aktivitásokkal és egyéb interaktív funkciókkal is (pl. beépített szótárak, feladatok stb.).

Tények díszcsomagolásban
Tények díszcsomagolásban

„Mit rózsának hivunk mi, / Bárhogy nevezzük, éppoly illatos” – mondja Shakespeare drámájában Júlia, és ezzel arra utal, hogy bármi legyen is a neve Rómeónak, a fiú mindig ugyanolyan vonzó marad. Milyen logikus Júlia gondolata! És mekkora tévedés!

Az elégedettség iskolája I.
Te kerülöd a boldogságot?
Az elégedettség iskolája I.

Tudta, hogy a hétköznapi folyamatos problémamegoldás közben gyakorlatilag szándékosan kerüljük a boldogságot? Bizony, miközben azzal törődünk, hogy a nap során elvégzendő feladatainkat megoldjuk, kötelességeinket elvégezzük, a felmerülő problémákat megoldjuk, elménk fókusza folyamatosan a félig teli pohár üres részén van.

„A kudarc nem egy átok, amit cipelni kell!”
Interjú Herner Dorkával
„A kudarc nem egy átok, amit cipelni kell!”

Legyünk bárkik is, egyek vagyunk: hibázó, kudarcokban megbotló, és ettől a hasonlóságtól is összetartozó emberek – vallja Herner Dorka pszichológus, coach, ötgyermekes családanya, aki harmadik, Kudarcos terápiák – Interjúkötet segítő szakemberekkel mindenkit segítő tapasztalataikról című könyvében is bátran nyilatkozik saját vakfoltjairól.

Az agyunk kegyetlen játéka
Az agyunk kegyetlen játéka

Sokan érzik úgy, hogy a hangulatuk áldozatai. Mindenki a hangulat színes szűrőjén keresztül tapasztalja a világot. A hétköznapi pszichológiai írásokban és előadásokban gyakran kapunk tanácsot arra vonatkozóan, hogyan változtassunk a gondolkodásunkon, aktuális érzéseinken, kapcsolatainkon, szokásainkon, de a hangulatunk mintha ezek fölött állna.

Mondd csak, mi történt?
A gyermekkel közös történetmesélés szerepe a fejlődésben
Mondd csak, mi történt?

A személyes élmények történetek formájában való másokkal közös feldolgozását – ami valójában interaktív alapú történetmesélést jelent – Uta Quasthoff és Tabea Becker német kutatók 2005-ben megjelent könyvükben narratív interakciónak nevezik.

Tűnődő
Hommage à Alain Delon
Tűnődő

Vajon mit keresünk, amikor illatot választunk magunknak; milyen emlékek lépnek ilyenkor láthatatlan működésbe, vagy éppen ellenkezőleg: valamilyen elképzelt vonzó jövő- és énképet próbálunk magunk és a környeztünk elé vetíteni?