Hirdetés

Hol jobb a kedvem, hol rosszabb...

Valószínűleg valami enyhébb lefolyású depresszióm van, ami már lassan 1 éve tart, hol jobb a kedvem, hol rosszabb. Tudok jókedvű lenni és örülni dolgoknak, nevetni és az emberekkel minden gond nélkül kommunikálni. De van, hogy rám tör egy negatív hangulatváltozás és akkor elég rosszul vagyok. Voltam orvosnál, pszichiáternél. Az orvos nyugtatót írt fel, de a pszichiáter azt mondta, hogy nem látja értelmét antidepresszánsoknak. Így szedem a nyugtatót és mellé vettem orbáncfűtablettát, mert azt olvastam, hogy az segíthet. Igazából nem tudom, hogy mennyire hatásos, mert van, hogy nagyon jól érzem magam és akkor azt hiszem, hogy használ, de van, mikor rosszul vagyok és olyankor úgy vagyok vele, hogy nem ér semmit. Igaz, nem régóta szedem és azt írja, hogy 2-4 hét is lehet, mire kifejti hatását. Viszont ez az egész agyban dől el szerintem, mert ha lekötöm magam valamivel, ami érdekel vagy éppen dolgozom, akkor szinte teljesen normálisan érzem magam. Na de ha eszembe jut, hogy depressziós vagyok, akkor megint rosszabb lesz a kedvem. Az lenne a kérdésem, hogy hogyan tudnám teljes mértékben elterelni erről a figyelmemet? Van-e erre valami megoldás? Sajnos ha egyedül vagyok, akkor sokszor csak erre tudok gondolni, de azt nem tudom megoldani, hogy mindig legyen itt velem valaki. Mit javasol? 


Kedves Richárd!

Nem véletlen, hogy a pszichiáter nem írt fel Önnek antidepresszánsokat. Minden bizonnyal nem talál okot arra, hogy Önnél depressziót diagnosztizáljon, így arra sem lát indokot, hogy olyan gyógyszeres kezelésben részesítse, ami nem vezetne megfelelő eredményhez. A háziorvosok kezében (ha jól sejtem, orvos alatt a háziorvost érti) viszont nincs sok „muníció”: általában lelki problémákra csak nyugtatót írhatnak fel – mindaddig, amíg szakorvos nem állít fel más diagnózist.

A köznapi életben a hangulatzavar és a depresszió fogalma nagyon gyakran keveredik, tekintve, hogy a depresszió a hangulatzavar egyik fő megjelenési formája. Ez persze nem jelenti azt, hogy akinél hangulatzavar jelentkezik, az szükségképpen vagy depressziós vagy mániás.

A hangulatingadozásoknak számos oka lehet (megjegyzem, Önnél több tényező is azt erősíti meg, hogy nem betegségről van szó). Leveléből úgy tűnik, Ön is kezdi felismerni, hogy a lehangoltságot képes előidézni és életre hívni. Ez arra enged következtetni, hogy kialakított olyan ún. automatikus gondolatokat, amelyek segítségével képes invokálni a melankóliát.

A jó hír az, hogy ami egyik irányban működik, az a másikban is menni fog. Erre pedig több megoldás is kínálkozik. Fordulhat szakemberhez, aki segít Önnek felismerni és átfordítani a „káros” gondolatokat – többféle terápiás eljárás közül választhat –, vagy ha olyan módszert keres, amit több területen is alkalmazhatok, akkor ajánlom figyelmébe az agykontroll tanfolyamokat.

Üdvözlettel:

Herceg Attila

Hirdetés
Hirdetés