
A kutatók jelentős eltéréseket találtak a férfi és a női szívnek a kor előrehaladtával bekövetkező változásaiban.
Ez az első alkalom, hogy felfedték a különbséget, és a felfedezés más megvilágításba helyezheti a szívelégtelenség a férfiakban és nőkben előforduló különböző válfajait. A kutatók szerint az eredmények a nemspecifikus kezelések kifejlesztését is elősegítik. A Johns Hopkins orvostudományi egyetem munkatársai közel 3000 felnőtt MR-felvételének elemzésével mutatták ki az öregedő szív viselkedését, de a kutatók nem szolgáltak magyarázattal arra, pontosan mi okozza a nemi eltéréseket. „Eredményeink azt bizonyítják, hogy a szívbetegségnek eltérő lehet a patofiziológiája férfiakban és nőkben, és ezért olyan testre szabott kezelésekre lenne szükség, amelyek tekintetbe veszik ezeket a fontos biológiai különbségeket” – mondta a kutatás vezetője, João Lima.
A Radiology című szaklap online kiadásában publikált kutatás az első olyan hosszú távú MR-vizsgálattal készült utánkövetés, amely megmutatja a szív változását az öregedés során. A korábbi kutatások ultrahangos vizsgálatot alkalmaztak a szív változásainak elemzésére, de a Johns Hopkins kutatói szerint az MR-vizsgálat részletesebb képpel és megbízhatóbb adatokkal szolgál a szívizom felépítéséről és működéséről.
A bal kamra mindkét nem esetében kisebb méretűvé válik az életkor előrehaladtával. Ennek következtében kevesebb vér jut a szívbe, és kevesebbet pumpál ki a test többi részébe. A férfiaknál azonban a kamrát körülvevő szívizom az életkor növekedésével megnagyobbodik és megvastagodik, míg a nőké megőrzi méretét, vagy valamivel kisebbé válik. John Eng kutató elmondta, hogy a vastagabb szívizom és a kisebb méretű szívkamra-térfogat egyaránt az öregedéssel járó szívelégtelenség nagyobb kockázatát jelzi előre, de a megfigyelt nemi eltérésekből kiindulva a férfiakban és a nőkben más okokból alakulhat ki a betegség.

Új hozzászólás