Hogyan neveljünk önálló gyerekeket?
Médiabeszámolók és a tudományos szakirodalom szerint is egyre gyakoribb az úgynevezett „overparenting”, vagyis a túlzott szülői szerepvállalás. Ez azt jelenti, hogy a felnőttek átveszik azokat a feladatokat, amelyeket a gyermekek fejlődésük szempontjából már egyedül is meg tudnának oldani. Ez csökkenti motivációjukat a feladatok önálló elvégzésére, illetve megfosztja őket attól a lehetőségtől, hogy megtanulják, hogyan végezzék el ezeket egyedül. Mindez befolyásolhatja az önhatékonyság, az autonómia és más fontos életvezetési készségek fejlődésének lehetőségét.
A Child Development szaklapban a Yale Egyetem 2024-ben megjelent tanulmánya szerint a szülők 50%-kal ritkábban avatkoznak be kisgyermekeik teendőibe, például az öltözködésbe akkor, ha ezek a tevékenységek tanulási lehetőségként vannak átfogalmazva a szülők felé. A kutatás egy részében a 4-5 éves gyerekeknek bonyolult hokifelszerelést kellett felvenniük. A szülők egyik csoportjának azt mondták, hogy egy ilyen feladat megoldásával életre szóló kulcskészségeket sajátíthatnak el a gyerekek, míg a kontrollcsoport szüleinek ezt nem mondták. A kísérlet eredményei szerint előbbi szülők feleannyiszor avatkoztak bele a gyerek tevékenységébe, mint a kontrollcsoportban, emellett több pozitív visszajelzést adtak gyermekeiknek, bátorították őket.
Generációs tükör
Friss lapszámunk e-magazinként már elérhető! A nyomtatott kiadást keresse a nagyobb újságárusoknál 2026. augusztus 19-ig, vagy rendelje házhoz közvetlenül honlapunkon keresztül!
Legyen az elsők között!
Értesítjük, ha megjelenik az új MIPSZI lapszám, és hozzáférhet a szakértők által írt tartalmainkhoz.
Értesítést kérekHogyan olvasna?
Online olvasható e-magazinok és letölthető termékek
A digitális termékek és e-magazin tartalmak gyűjtőoldala.
Nyomtatott termékek, print magazin
A nyomtatott termékek és print magazin tartalmak gyűjtőoldala.
Tematikus tartalmak
Magyarország elismert szakemberei által írt tematikus cikkgyűjtemények.
