
Egy korábbi elmélet szerint a menedzserek különböző helyzetekben adott válaszreakcióira a kulturális különbségekben rejlik a magyarázat.
A University of Missouri-Columbia friss kutatása szerint azonban erről szó sincs: a kultúra nemigen befolyásolja a vezetői döntéseket. Az új felfedezés felülírhatja a vezetőképzést nemzetközi szinten.
Geert Hofstede „A kultúra következményei” című munkája a vállalatvezetés egyik legfontosabb alapműve. A tudományos közleményekben több mint 80 ezerszer idézett könyv szerint a menedzserek reakciói közötti különbség 50 százalékban attól függ, hogy milyen kultúrából származnak. A mostani kutatás szerint azonban vajmi keveset számít a kultúra, ha menedzseri attitűdről van szó. „Felfedeztem, hogy a menedzserek a különböző országokban, a különböző kultúrák örököseiként sokkal inkább hasonlóak, mint különböznek” – teszi hozzá Arthur Jago, a University of Missouri munkatársa, aki az 1980-as évek végén és 1990-es évek elején több mint 6500 menedzsert kérdezett, 14 különböző országban. Mindegyik menedzser vezetőfejlesztői képzésen vett részt, és 30 esettanulmányt kaptak, majd elemezték a különféle forgatókönyvekre adott reakciójukat.
„A magasabb életszínvonalra vágyunk, és ideális munkahelyi körülményeket kívánunk teremteni, értelmes munkával, teljesen mindegy, hol van a hazánk a nagyvilágban” – foglalja össze a lényeget Jago. A szakember szerint az eddig uralkodó elmélet túlzottan is a különbségekre fókuszált ahelyett, hogy a hasonlóságokat tartaná szem előtt.

Új hozzászólás