
Sok kamasz marad fenn rendszeresen késő éjszakáig SMS-ezni. A Journal of Child Neurology című szaklapban ismertetett kutatás kimutatta, hogy a sokáig üzengető tiniknek rosszabbak a tanulmányi eredményei, és álmosabbak az iskolában.
„Tisztában kell lennünk azzal, hogy a tizenévesek nagyon gyakran használják elektronikai eszközeiket, és egyedi fiziológiával rendelkeznek. Hajlamosak arra, hogy későn feküdjenek és későn keljenek. Amikor szembekerülünk ezzel a természetes ritmussal, a diákok kevésbé hatékonnyá válnak” – mondta Dr. Xue Ming, a Rutgers New Jersey Orvosi Egyetem kutatója,Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia szerint az utóbbi években exponenciálisan nőtt a médiahasználat a gyermekek körében. Korábbi kutatások pedig azt mutatták, hogy a 8-18 éves gyerekek naponta közel hét–hét és fél órát használják az elektronikai eszközöket.
A most publikált kutatás elsőként összpontosított kifejezetten az SMS-ezés hatásaira. Dr. Ming elmondta, hogy az elmúlt néhány évben az alvászavaroktól küzdő betegei körében egyre elterjedtebb volt az okostelefonok használata. A szakértő arra volt kíváncsi, hogyan járul hozzá önmagában az SMS-ezés (különösen lámpaoltás után) az alvászavarokhoz és az iskolai teljesítményhez. A vizsgálathoz három New Jersey-i középiskolában szerveztek közvélemény-kutatást a diákok között. Az eredmények azt mutatták, hogy azok a diákok, akik a lámpaoltás után kikapcsolták készüléküket, vagy legfeljebb 30 percig SMS-eztek, jelentősen jobban teljesítettek az iskolában. Akik viszont hosszabb ideig SMS-eztek a sötétben, rövidebb ideig aludtak, és kimerültebbek voltak másnap napközben, mint azok, akik abbahagyták az SMS-ezért lefekvéskor. A lányok összességében több SMS-ezésről és álmosságról számoltak be, de jobb volt a tanulmányi eredményük, mint a fiúknak.
A szakértők szerint az okostelefonok és táblagépek által kibocsájtott kék fény intenzívebbé válik a sötét szobában. Ez a fény pedig erőteljesen befolyásolja a napközbeni álmosság tüneteit, mivel késlelteti a melatonin felszabadulását, ami megnehezíti az alvást. A hatás ráadásul még csukott szemhéjakon át is kimutatható.

Új hozzászólás