Hirdetés
Mentális egészség Rovat szponzorja

Mentális egészség

Miért jobb kézzel írni, mint géppel?
Miért jobb kézzel írni, mint géppel?
Mióta az okostelefonok és más digitális eszközök használata egyre gyakoribb az iskolák és egyetemek padsoraiban, a kézzel jegyzetelés már-már ódivatúnak számít. Kutatások eredményei azonban folyamatosan azt mutatják, hogy a hagyományos módon – tollal papíron vagy akár tableten – történő jegyzetelés még mindig a legjobb módja a tanulásnak. Ez különösen a kisgyermekek szempontjából igaz.
A szorongás illata
A szorongás illata
Az emberi test természetes szaga egyre kevésbé trendi. Nők és férfiak egyaránt igyekeznek mindent megtenni, hogy kipárolgásukat elleplezzék, mesterséges illatokba csomagolják. Hiába: a személyközi kommunikációból nem lehet kiiktatni a szagokat. Agyunk másképpen reagál a másik ember szorongásból származó izzadságára, mint ha az illető sportolás miatt verejtékezik. Nem csoda, hogy természetes szagburkunk elfedésére mindent meg akarunk tenni, mert a szag „fertőz”: a szorongás illata a ...
Lányok és az ADHD
Lányok és az ADHD
Az ADHD-s gyerekek segítése bár nem könnyű, ám annál fontosabb feladat. Fiúk és lányok esetében is rendkívül sokat segít az odafigyelés, megértés, a figyelemzavarral és hiperaktivitással kapcsolatos tévhitek eloszlatása, illetve nem utolsósorban a gyermekek nehézségeihez való alkalmazkodás.
Lélektani csapdák a szerencsejátékokban
Lélektani csapdák a szerencsejátékokban
Repülő kártyalapok, vágtázó lovak, rulettkeréken gördülő golyó, posztón bukdácsoló kocka, a félkarú rabló pörgő gyümölcsei – a látvány és a játék logikája nagyon különböző lehet, mégis érezzük, hogy a legtöbb szerencsejáték hasonló módon vonzza és ejti rabul az embert. 
Hirdetés
A valóságról leválasztva
Érzelmek és szenvedélyek az okoseszközök korában
A valóságról leválasztva
Az okoseszköz kínálta lehetőségek alattomosan válnak megszokássá. Az egyik ilyen az azonnali érzelmi szükségletkielégítés lehetősége, ami együtt jár azzal az érzelmi inkontinenciával, amely azt eredményezi, hogy az önkontroll, a késleltetés és az önfegyelem egy infantilisabb életkori szinten ragadhat.
A karcsúság egyenlő az egészséggel? Avagy evészavarok, testkép, elhízás a pszichológus-dietetikus szemével
A ’Csak ha érdekel’ podcast legújabb adásából
A karcsúság egyenlő az egészséggel? Avagy evészavarok, testkép, elhízás a pszichológus-dietetikus szemével
A karcsúság egyenlő az egészséggel? Mennyire fontos a testkép egy egészséges ember önértékelésében? Hol kezdődik az egyén felelőssége? Vannak-e jó és rossz ételek? Ki teremti a testideálokat, amit olyannyira szeretnénk elérni, hogy akár felesleges dolgokat is vásárolunk a cél érdekében? Tényleg a férfiak nyomasztják a nőket azzal, hogyan kell kinézni? Hol húzódik a dietetikusok kompetenciája az evészavarok kezelésében?Vendég: Kohlné Dr. Papp Ildikó pszichológus-dietetikus, hazánk egyik vezető ...
Robotterapeuta a rendelőben?
Társas robotika és mesterséges intelligencia a mentális egészség szolgálatában
Robotterapeuta a rendelőben?
Képzelje el a következőt: egy négy-öt éves gyerek egy humanoid (ember jellegű) robottal játszik. Úgy tűnik, hogy figyelemmel követik egymást, és összehangolódnak. Milyen érzések jelentek meg önben? Aggodalom és elutasítás? Vagy lelkes izgatottság? 
A neurodiverzitás jelensége
A neurodiverzitás jelensége
A neurodiverzitás fogalmával egyre gyakrabban és egyre több helyen találkozhatunk. De mit is jelent maga a kifejezés, és mit jelent neurodivergensnek lenni?
Párkapcsolatban, hangulatzavarral
A depresszió nem puszta akarat kérdése, hanem mentális betegség
Párkapcsolatban, hangulatzavarral
Bár a pszichológia horizontján egyre tágul a perspektívánk, ez korántsem jelenti, hogy ezt a tudást könnyedén átemeljük a magánéletünkbe is. Amikor a párunknál alakul ki hangulatzavar, a kezdeti aggodalmat és együttérzést apránként felváltja a bizonytalanság okozta tehetetlenség feszültsége. Nem értjük, hogy ami történik, mikortól szól a betegségről, illetve azt sem, hogy hol van ebben társként a helyünk, cselekvési felületünk. A helyzet kezelésének egyik fontos lépése az intő jelek ...
A túl kevés játék árthat a gyerekeinknek?
A túl kevés játék árthat a gyerekeinknek?
A gyermekek és serdülők mentális egészsége 2010 és 2020 között folyamatosan és drasztikusan romlott, olyannyira, hogy 2019-re az öngyilkosság az egyik vezető halálozási ok lett a 10 és 24 év közöttiek körében.A fiatalok mentális egészségének romlása sokak szerint már évtizedek óta tarthat. Peter Gray, a Boston College kutatóprofesszora és munkatársai megfigyelték, hogy 1960 óta folyamatosan nő a depresszió, a szorongás és az öngyilkosságok aránya a gyermekek és serdülők körében, amit a ...
123456789Utolsó
Hirdetés
Hirdetés