Jelenlegi hely
Neurológia
Agyunk fogyasztásmérője: a pupilla
A kognitív pszichológiában a mentális erőfeszítés fogalmának segítségével fejezzük ki azt, hogy mennyire kell koncentrálnunk egy adott feladat elvégzésére.
Ha egy feladat nagy mentális erőfeszítést igényel, akkor csak arra az egyre tudunk fókuszálni, másra nem. Az emberi agy azonban képes arra, hogy egyszerre több tevékenységet végezzen: ha egyik feladat sem igényel nagy mentális erőfeszítést, párhuzamosan is tudjuk végezni őket. Ám a figyelemnek van egy véges, korlátos kapacitása – ha pedig az elvégzendő feladatok által követelt mentális erőfeszítés mértéke meghaladja ezt a kapacitást, a teljesítmény valamelyik feladatban romlani fog...

A KOKI kutatói fedezték fel a kósza idegsejtek gyilkosát
Csalók és becsapottak
Annyira szeretnénk mindent (a valóságot, az igazságot a világról, másokról, sőt önmagunkról is) tudni, minden „titkot” megismerni! Vagy mégsem?
Hogyan is állunk a „valósággal”? Miért szeretünk néha olyasmiben hinni, aminek kétes a valóságtartalma?

Soha ne rázd meg a kisbabát!
A rázott baba szindróma ma már a gyermekbántalmazás egyik formájának tekinthető, amely súlyos, az életminőséget radikálisan rontó, vissza nem fordítható tüneteket okozhat.
„Repül a babaaaa!” Legtöbbünk látott már e felkiáltással magasba emelt, meglepett arcú babát boldog kispapával, nagypapával. A csecsemő megnevettetésére, a sírás elodázására tökéletes a csikizés, a pocakra adott „vicces puszik” sora, így a kicsi kacaja hamar kicsikarható. A cumisüveg-ciciztetés mellett, helyett a vigasztalhatatlanul síró baba esetében is gyakran használatos praktika az arcára fújás, csikizés – néhány szülőnél pedig a „megrázás” is. Utóbbi talán sokak számára meghökkentőnek tűnik, ezért említsünk egy példát!

Lobbanékony, vagy inkább megfontolt vagy?
A Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikáján indult impulzivitás-kutatáshoz 18-35 éves fiatalok jelentkezését várjuk!
A Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikáján indult impulzivitás-kutatáshoz 18-35 éves fiatalok jelentkezését várjuk!
Számos kockázatos viselkedés és pszichiátriai kórkép tünetei közt megtalálható az impulzivitás. A Prof. Dr. Réthelyi János vezetésével indult kutatás célja, hogy jobban megértsük az impulzivitást, annak összefüggését az örökletes és környezeti hatásokkal. Ehhez szükségünk van olyan egészséges személyek részvételére, akik a kontrollcsoportot képezik.
A kutatás során az erre vállalkozók megtapasztalhatják

Két új, a demencia kialakulásában érintett idegsejttípust különítettek el magyar kutatók
Éjszakai agymosás
Magyar felfedezés segíthet a krónikus fájdalommal küzdőknek
Magyar kutatók fedeztek fel a negatív tapasztalatok feldolgozásában kulcsfontosságú sejteket az agyban
Oldalak
