
Cikksorozatunkban bemutatjuk konferenciánk főbb témáit és előadóit – Dr. Werling Klára Ph.D
Mit is kezdünk az olyan általános tünetekkel, mint a levertség- és gyengeségérzés, a tartósan rossz hangulat, a figyelemzavar, vagy akár a kognitív funkciók észlelhető hanyatlása? Először is keressük azokat a számunkra legkézenfekvőbbnek tűnő magyarázatokat (nemrég váltunk, sok volt a munka, menopauzába kerültünk stb.), amelyek az esetek egy részében az idők előrehaladtával már nem állják meg a helyüket. Ilyenkor kezdődik számunkra a vizsgálatokkal járó megpróbáltatások és a türelmünket tépázó terápiás ötletelések időszaka.
A fenti tüneteket magyarázó kóroki tényezők közül jellemzően nem a vírusos megbetegedések okozta szövődmények az első kínálkozó gondolatunk. Nem csoda, hiszen számos olyan vírusos eredetű fertőző betegség létezik, amely a fertőződést követő „akut” időszakban tünetmentes. Gyakoriságát és késői szövődményeit tekintve a fertőző májgyulladásnak (hepatitis) kiemelt jelentősége van.
A konferenciára ide kattintva jelenetkezhet
Miben nyújt segítséget ebben a témakörben Werling Klára tanárnő előadása?
Az előadás általánosságban megválaszolja azokat az alapvető gyakorlati kérdéseket, amelyek magával a vírusfertőzéssel kapcsolatosak. Ismerteti a megelőzés lehetőségeit, a védőoltások jelentőségét, és útmutatásokat ad azokban a mindennapi kérdésekben, amelyek a leggyakrabban előforduló helyzetekre vonatkoznak: milyen körülményekben keressük a fertőződés lehetőségét? Mik azok a tünetek, amelyekkel haladéktalanul orvoshoz kell fordulnunk? Kitől kérjünk tanácsot és hol érhetjük el a megfelelő szakorvosokat?
Kérdések, amelyekre az előadásból válaszokat kaphatunk:
- Mi köze a gyengeségnek és a depressziónak a hepatitis C vírusfertőzéshez?
- Mi közevan a koncentrálóképesség zavarainak a hepatitis C vírushoz?
- Mi köze a hepatitis C vírusnakazagyhoz és az ér endothel sejtekhez?
- Mi közea hepatitis C vírusnak szervezetünk aktuális immunállapotához?
Minden mindennel összefügg!
Az elmúlt évtizedekben egyértelművé vált az összefüggés a hepatitis C fertőzés és egyes neuropszichiátriai tünetek között. A legújabb vizsgálatok felvetik annak lehetőségét, hogy a vírus átjut a véragygáton és gyulladást okoz a szervezet különböző sejtjeiben.
Az előadásból megismerhetjük azokat a legújabban feltárt összefüggéseket, amelyek ezidáig még a tudomány elől is rejtve voltak. A hepatitis C vírusfertőzés okozta késői szövődmények nemzetközi méretű összefogásra késztették a szakma legjelesebb képviselőit (belgyógyászokat, neurológusokat, radiológusokat stb.), ennek köszönhetően került végre méltó módon a hepatitis C vírusfertőzés az általános orvosi gondolkodás látóterébe.
„Hatékony fegyver a védőoltás. Ne féljünk használni!”
(Werling Klára a hepatitis megelőzéséről)
