Hirdetés

Még sosem aludta át az éjszakát

33 éves, 2 gyermekes anyuka vagyok. Abban szeretném a segítségét kérni, hogy 18 hónapos kisfiam még sosem aludta át az éjszakát. Ami alapvetően nem lenne nagy gond, de az utóbbi 3 hónapban már tragédia, ami megy éjjel. Este 9-10 körül elalszik, majd éjfél 1 óra
fele megébred, sír, felül, zaklatottnak tűnik. Ekkor megpróbálom megnyugtatni - egy kis víz és cumi, alszik tovább. innentől kezdve 20-30 percenként felsír, felül, ha lefektetem, dobálja, vagdalja magát és nagyon sír. Hajnalban már a mi ágyunkban köt ki, de itt is nehéz megnyugtatni. Ma hajnalban azt akarta, hogy az ölembe fogva sétálgassak vele, ez megnyugtatta, de mihelyst le akartam ülni, már sírás volt. Sokszor tűnik nekem úgy, mintha inkább félne, megijedne valamitől. Próbáltuk már az éjjeli fényt, de ez sem vált be.  Októberben sajnos elveszítettem édesapámat, aki velünk élt. Lehetséges lenne, hogy most ez az új helyzet viseli meg, hogy ő már nincs köztünk és így dolgozza fel? Vagy netán tőle fél??? Már nem tudom, mit gondoljak, de egyrészt megrémiszt, másrészt aggódom, hogy mi lehet ez. Napközben egyébként a kisfiam kiegyensúlyozott, vidám, jó kedélyű, ebéd után alszik 2-3 órát. Előre is köszönöm a válaszát.


Kedves Anyuka!

Fia alvászavarának hátterében két, egymást erősítő folyamat is állhat. Az egyik az életkorából fakadó: másfél éves kor körül figyelhető meg az úgynevezett újraközeledési krízis. Ilyen idős korukra a gyerekek már átéltek egy szeparációs szorongással teli időszakot, melynek hátterében az áll, hogy már értik, hogy anya nincs ott, értik, hogy az anya és ők nem egy test-lélek, viszont az a kép, hogy anya vissza is jön, még nem stabil. 18 hónapos kor körül pedig egy újabb közeledési időszakot figyelünk meg sok gyereknél. Egyesek szerint ennek hátterében a mozgásfejlődés áll: már el tudna távolodni az anyától, de ez még veszélyes lenne. Ebben az időszakban sok gyereknél romlik az alvás, és valóban, az anyai jelenlét tud megnyugtató lenni. Ez idővel enyhülni szokott.

Emellett az édesapja halála is a szeparációtól, az elválástól való félelmet erősíti. Az ilyen típusú alvásproblémák az érintett szülő lelkéből származnak. Elképzelhető, hogy az Ön veszteséggel, szeparációval kapcsolatos érzéseire hangolódik rá gyermeke. Ilyenkor érdemes lehet szakember segítségét kérni. Ajánlott olyan pszichológus, aki szülő-csecsemő konzultációra is szakosodott. A fentiek mellett nem kerülhetjük ki a fogzással, vagy egyéb testi nehézségekkel társuló állapotokat, azonban ezek átmenetiek.

Üdvözlettel,

Kovács Réka

Hirdetés
Hirdetés