
A Harvard Egyetem szakemberei szerint az idős páciensek túlélési esélyei valamivel jobbak, amennyiben orvosuk fiatalabb.
Úgy tűnik tehát, hogy a közhiedelemmel ellentétben egy idős, tapasztalt, sokat látott doktor nem feltétlenül a legjobb választás. Amennyiben a 65 évesnél idősebb pácienst egy korosabb doktor kezeli, valamivel nagyobb valószínűsége annak, hogy a páciens egy hónapon belül meghal, mintha fiatalabb orvos foglalkozott volna vele. A 40 éven aluli orvosok által kezelt idős páciensek halálozási aránya a kórházi felvételt követően 30 napon belül 10,8 százalékos. Ha az orvos életkora 40 és 49 év között van, a halálozási arány 11,1 százalékos, míg az 50 és 59 év közötti orvosok páciensei 30 napon belül 11,3 százalékban halnak meg. A legrosszabb statisztika a 60 éven felüli orvosoké: az ő esetükben a páciensek 12,1 százaléka nem éri meg a 30. napot a kórházi felvételt követően. Kivétel persze ezen a területen is akad: nincs ugyanis korral összefüggésbe hozható eltérés, amennyiben az orvos nagy létszámban kezel pácienseket, vagyis 200-nál több kórházi betege van évente.
A kutatást vezető szakembereket nem lepte meg a felfedezés, mivel már több korábbi kutatás is igazolta, hogy az idős orvosok szakmai tudása sokszor elévült, és reakcióidejük, valamint helyzetfelismerő képességük is romlik az idő előrehaladtával.
Új hozzászólás